۲۱ دی ۱۴۰۰ ۱۰:۲۶
کد خبر: ۳۰۳۳۷۶

عطنا- سرپرست دانشکدۀ علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی از لابراتوار صدا و سیما بازدید کرد.

در این بازدید دکتر علی اصغر کیا از فعالیت‌های بخش های مختلف لابراتوار صدا و سیما دیدن و با کارشناسان و مسئولان این بخش گفت و گو کرد.
 
سرپرست دانشکده علوم ارتباطات با اشاره به لزوم تعامل این دانشکده با صدا و سیما، بیان کرد: تعامل دانشکدۀ علوم ارتباطات با صدا و سیما ضروری و مورد توجه مسئولان این دانشکده و دانشگاه است. در این زمینه می توانیم کارگاه ها و نشست های علمی مشترکی برگزار کنیم.
 
دکتر کیا ادامه داد: برخی از واحدهای درسی دانشجویان این دانشکده مرتبط با بخش لابراتوار صدا و سیما است به همین دلیل می توان دانشجویان را هم برای بازدید از این مکان و آشنایی با فعالیت های این بخش به اینجا آورد.
 
این استاد دانشگاه تاکید کرد: دانشجویان باید در کنار بُعد نظری و تئوریک، بُعد عملی و کاربردی مباحث را هم بیاموزند. به همین دلیل حضور آنها در چنین مکان هایی به درک عمیق مباحث و آشنایی از نزدیک آنها با نحوۀ احیای فیلم های قدیمی، آرشیو و لابراتور بسیار آموزنده خواهد بود.
 
سرپرست دانشکدۀ علوم ارتباطات در پایان با اشاره به اینکه دانشگاه علامه طباطبائی بالاخص دانشکدۀ علوم ارتباطات علاقه‌مند است در زمینه‌های مختلف علمی با صدا و سیما و واحد لابراتور این سازمان همکاری کند، گفت: با امضای تفاهم‌نامۀ مشترک می توانیم در زمینه های مختلف، همکاری داشته باشیم. به عنوان مثال، برخی از واحدهای درسی دانشجویان دانشکدۀ علوم ارتباطات از جمله فتوژورنالیسم، ارتباطات تصویری و... به مباحث مرتبط با لابراتوارها می پردازند که لازم است استادان این درس ها برای آشنایی بیشتر دانشجویان به این مراکز هم رجوع کنند.
 
در این بازدید دکتر پدرام عظیمی، مدیر لابراتوار صدا و سیما، فعالیت های این بخش از صدا و سیما را تشریح کرد.
 
وی گفت: لابراتوار شامل ۲۵ بخش مختلف است که این ۲۵ بخش شامل سه قسمت کلی می‌شود؛ آنالوگ، دیجیتال و پشتیبانی. بخش آنالوگ شامل واحد‌های ظهور نگاتیو و پوزتیو، اتالوناژ، فیلم تمیز‌کن، چاپ، تروکاژ، قطع نگاتیو، کنترل کیفی، آپارات و آرشیو است. در بخش دیجیتال وقتی خروجی تصویر با کیفیت درخواستی آماده و همراه با صدای آن در واحد تدوین نسبت به تهیه نسخه نهایی قابل ارائه به شبکه اقدام می‌شود. جهت حفظ سیستم‌های موجود نیازمند یک واحد پشتیبانی بودیم که این واحد وظیفه‌اش نگهداری از سیستم‌های دیجیتال و آنالوگ و ارتقای آن است.
 
او درباره تبدیل منابع صوتی بیان کرد: همراه با تبدیل تصاویر، صدای آنالوگ نیز تبدیل به دیجیتال می‌شود. امکان دارد بخشی از فیلم هنگام تدوین مجدد تغییر کرده باشد یا یک تکه از فیلم پریده باشد در این صورت نسخه‌هایی که از آن فیلم موجود بوده را فراخوان می‌دهیم. مثلا از فیلم‌خانه یا آرشیو‌های موجود استفاده می‌کنیم، سپس صدای آن را جدا کرده و روی فیلم قرار می‌دهیم.
 
دکتر عظیمی تصریح کرد: تا قبل از سال 93 منابعی که در آرشیو نگهداری می‌شدند از شرایط استانداردی برخوردار نبودند، بعد از آن با توجهی که مدیران ارشد وقت و کنونی سازمان به حفظ و نگهداری منابع آرشیوی مبذول داشتند شرایط نگهداری آثار بهتر شده است. منابع آنالوگ شامل نگاتیو، پزتیو و صدای اپتیک یا مگنت موجود در آرشیو سازمان یا سازمان‌ها و ارگان‌ها پس از مکاتبات لازم و دستور اقدام ابتدا پذیرش شده و بعد به واحد ترمیم سپرده می‌شوند. در این مرحله متخصصان ترمیم پلان به پلان و فریم به فریم فیلم‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. آسیب‌دیدگی‌های پرفراژ و حاشیه فیلم‌ها ترمیم می‌شوند و شاید این اتفاق برای هر فیلم سینمایی بسته به آسیبی که دیده بین چند ساعت تا چند روز زمان ببرد. وقتی ترمیم انجام شد به قسمت فیلم تمیز کن منتقل و سپس بسته به نیاز فیلم یا به قسمت تله سینما رفته یا اسکن می‌شود.
 
وی توضیح داد: وقتی فیلم اسکن می‌شود صدماتی که از گذشته داشته مثل خط و خش، پریدگی رنگ و... موجود روی فیلم روی تصاویر دیجیتال انتقال پیدا می‌کند، بنابراین در این مرحله یعنی مرحله PF بازسازی انجام می‌شود که بسته به صدماتی که فیلم دیده، چون فریم به فریم آثار مورد بررسی قرار می‌گیرد و این امر زمانبر است. در مرحله تصحیح رنگ، رنگ تصاویر پلان به پلان اصلاح می‌شود. تصحیح رنگ یک فیلم حدود دو هفته و بازسازی یک تا شش ماه زمان می‌برد. ۳۳ قسمت سریال «ولایت عشق» در کمتر از یک سال با کیفیت ۲K تبدیل شد. مستند برای آزادی و به سوی آزادی مستند‌هایی بوده‌اند که از سال ۵۹ تا ۶۱ درباره وقایع انقلاب تولید شده و شبکه‌ها اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 
مدیر لابراتوار صدا و سیما بیان کرد: لابراتوار نقش اساسی در خصوص اطلاع‌رسانی در زمان انقلاب داشته و اولین خبر پیروزی انقلاب از همین جا بیرون می‌رود. در روز‌های پیروزی انقلاب اسلامی گارد شاهنشاهی در سازمان مستقر شده بوده بنابراین مرحوم نثاری کسی بوده که از رایزر‌های تاسیسات فرار کرده و فیلم ریورسال خبری پیروزی انقلاب اسلامی را برای پخش به بیرون می‌رساند. اگر مستند وقایع شش‌ماهه اخیر را ببینید حضور تانک‌ها و گارد شاهنشاهی را در سازمان نشان می‌دهد. در شرح وظایف کلی که برای لابراتوار دیده شده تعامل با امور استان‌ها، معاونت برون‌مرزی، معاونت سیما و معاونت سیاسی وجود دارد. فیلم‌های بسیاری از شبکه‌های مختلف در داخل سازمان و خارج از آن برای تبدیل به لابراتوار آورده می‌شود.
گزارش تصویری این بازدید را در زیر مشاهده می کنید.

 

:عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار