۱۶ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۳۵
کد خبر: ۳۰۳۲۶۰

عطنا - «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری کشورمان یکشنبه ۱۴ آذر با حضور در شبکه یک سیما در گفتگوی تلویزیونی  به تشریح کارنامه ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم پرداخت؛ وی با استناد بر گزارش مراکز آمار اظهار کرد:طی این مدت آمار‌ها نشان از کنترل شدن تورم دارد، این موضوع باید تا زمانی ادامه یابد تا گرانی کالا‌های اساسی کاملا کنترل شود.  

«لطفعلی بخشی» اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی به اظهارات اقتصادی رئیس جمهور مبنی بر کنترل نرخ تورم واکنش نشان داده و پیرامون آن اظهار کرد: روئسای جمهور همه کشور‌ها به واسطه مقام مهم خود موظفند حرف‌های خوشبینانه و امیدوار کننده‌ای را به ویژه در حوزه اقتصادی به سمع مردم برسانند، هر چند که مبنای این صحبت‌ها واقعیت داشته یا نداشته باشد.

این اقتصاددان در تکمیل سخنان خود تشریح کرد: طبیعتا بخشی ازحرف‌های شب گذشته رئیس جمهور، موضع شخص خویش است، چرا که او با توجه به مقام خود وظیفه دارد که مردم کشور را امیدوار به آینده اقتصادی کشور کند، در نتیجه چنین گزاره‌ای می‌توان گفت که صحبت‌های رئیس جمهور پیرامون کنترل نرخ تورم ذیل تشریح کارنامه ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم، در حقیقت اظهارات خوشبینانه‌ای بیش نبود.

وی توضیح داد: درحال حاضر دولت سیزدهم سه ماه است که بر سر کار آمده و به هین خاطر نمی‌شود در مورد عملکرد اقتصادی دولت قضاوت و اظهار نظر قطعی مثبت و یا منفی داشت؛ علاوه بر این، متغیر اقتصادی مهمی همچون نرخ تورم مسئله‌ای نیست که بتوان با گذشت سه‌ماه تاکید بر کنترل آن داشت چرا که برای دید آثار مثبت این امر مردم و حتی نخبگان اقتصادی نیازمند گذشت ۶ ماه تا یک سال از عمر دولت سیزدهم هستند.

بخشی در ادامه به مسئله اختلافات تیم اقتصادی دولت سیزدهم اشاره و پیرامون آن اظهار کرد: در خصوص مسائل اقتصادی کشور موارد بسیار زیادی مشاهده می‌شود؛ پیرامون همین مسئله می‌توان به برنامه غیر تورمی رشد اقتصاد کشور در دولت سیزدهم که توسط وزیر اقتصاد ارائه شد اشاره کرد؛ در ارتباط با این موضوع مشاهده می‌کنیم که وزرا و مقامات اقتصادی دولت بی تفاوت نسبت به این موضوع، هیچ اظهار نظر مثبت یا منفی را پیرامون آن از خود مطرح نکردند.

این استاد دانشگاه در پایان این اقدام را یک نمونه بارز از ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت سیزدهم دانسته و در تشریح آن گفت: حداقل ترین کار برای نشان دادن هماهنگی تیم اقتصادی این بود معاون اقتصادی رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، هر یک امضایی را بر این برنامه اقتصادی از خود به جای می‌گذاشتند، اما مشاهده می‌کنیم که اعضای تیم اقتصادی نسبت به چنین مسئله‌ای بی تفاوت عمل کردند.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است
یک استاد اقتصاد در گفتگو با عطنا:

فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است

«اگر ما با حجم بالایی از این بیکاران مواجه هستیم، دلیل آن ضعف اقتصاد کشور همچون پایین بودن سرمایه‌گذاری، اقتصاد کوچک، فضای کسب و کار نامطلوب و ارتباط اقتصادی بد با دنیای خارج است.»
توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم
در گفتگوی اختصاصی با عطنا مطرح شد

توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم

اتخاذ رویکری متعادل در تجارت مهم است. تجارت با چین اهمیت دارد ولی باید در محیطی رقابتی انجام گیرد. در این زمینه اروپا نقش مهمی دارد ولی روسیه چنین نیست، چراکه آنها هم مانند ایران صادرکنندۀ انرژی هستند
آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟
یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟

اتفاق‌های چند ماه اخیر اثرات خود را بر قیمت نمادها در بازار سرمایه گذاشته‌ و به نظر می‌رسد در حال حاضر نیاز به یک اصلاح یا استراحت دارد. از این به بعد اگر قرار است شاهد روند متفاوتی باشیم باید منتظر اخبار...
راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران

در صورت ادامه سوء مدیریت داخلی، تداوم تحریم ها و مشکلات مربوط به فقدان برنامه منسجم برای کنترل شیوع ویروس کرونا، امسال و سال های آتی، زنگ خطر شعله ورتر شدن تورم های بالاتر در اقتصاد ایران به صدا در خواهد...
پر بازدیدها
آخرین اخبار