۱۵ شهريور ۱۴۰۰ ۲۲:۴۵
کد خبر: ۳۰۳۰۱۸

عطنا - دکتر محمد باقر خرمشاد عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی در دومین نشست از سلسله نشست های فصل تحول با عنوان «گفتمان دولت سیزدهم: عدالت و عقلانیت» در ابتدای سخنانش گفت: «اگر گفتمانی بخواهد پایداری داشته باشد باید از واقعیات، هست‌ها و عینیات جامعه منبعث شود. گفتمان باید ترجمانی از نیازهای ملموس باشد و پاسخی به مطالبات اساسی جامعه بدهد.»

به گزارش عطنا، وی با بیان اینکه سال‌هاست که دو مسئله فساد و ناکارآمدی را مسئله حکمرانی جامعه ایران می‌دانم، اظهار کرد: «این دو مسئله به دو لبه یک قیچی شبیه هستند که در حال بی اعتماد کردن مردم به حاکمیت است. اگر قبول کنیم که فساد و ناکارآمدی دو مسئله اصلی جامعه هستند، باید گفتمان دولت سیزدهم پاسخی به این دو مورد باشد.»

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی افزود: «اگر عدالت در جامعه‌ای برقرار شود، فساد از آن رخت بر خواهد بست. در لغت، عدل نقطه مقابل ظلم است و شاید یکی از بارزترین وجوه ظلم در جامعه ما وجود فساد باشد. در واقع ما با واژه عدالت به یکی از مسئله‌های بزرگ جامعه ایران یعنی فساد پاسخ می دهیم.»

خرمشاد با بیان تعریفی از عدالت اجتماعی به معنی فراهم آوردن وضعیتی که در آن دهک‌های پایین اقشار اجتماعی از حداقل رفاه برخوراد باشند، گفت: «عدالت مفهوم انتزاعی نیست و در بسیاری از کشورها همانند کشورهای حوزه اسکاندیناوی بر اساس یکسری شاخص‌ها بررسی می‌شود. بر این اساس به دولت جدید پیشنهاد می‌کنم عدالت و کارآمدی را در ابتدای لیست کارهای خود قرار دهد.»

وی با اشاره به اینکه دومین پیشنهادش توجه به تجربه ادبیات توسعه است گفت: «کشورهایی که صرفا یک نوع از توسعه را در پیش گرفته‌اند گرفتار آسیب‌ها و صدمات زیادی شده اند. در مباحث توسعه، اندیشمندان برای رفع ضعف‌های جوامع خطی، واژه ترکیبی جدیدی را با عنوان توسعه اجتماعی پیشنهاد کردند. این نوع از توسعه، رافع و جبران کننده صدمات توسعه اقتصادی صرف است، لذا با توسعه اجتماعی، به مشکلات می‌توان پاسخ داد.»

خرمشاد با اشاره به اینکه بهتر شدن وضعیت و کیفیت زندگی همه انسان‌ها نسبت به آنچه در حال حاضر وجود دارد تعریفی جامع از توسعه اجتماعی است، گفت: «امروز بیش از هر زمانی جامعه ایران مطالبه گر و مستعد پذیرش توسعه اجتماعی است. بر همین اساس پیشنهاد من عدالت و توسعه اجتماعی است.»

وی در پایان با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین مطالبات مردم توجه به مسائل اجتماعی است‌ بر لزوم توجه به توسعه اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش عطنا، دومین نشست از سلسله نشست های فصل تحول با عنوان «گفتمان دولت سیزدهم: عدالت و عقلانیت» دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰، از ساعت ۱۰ تا ۱۳ با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار و برای مخاطبین در بستر فضای مجازی به صورت زنده پخش شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
مدیریت فضای مجازی در ترکیه و امارات چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (3)

مدیریت فضای مجازی در ترکیه و امارات چگونه است؟

چندین سال است که در امارات کلیه سرویس‌های انتقال صوت با پروتکل اینترنت ممنوع بوده و برنامه‌هایی مانند واتس اپ، وایبر، تانگو، فیسبوک مسنجر، ایمو، لاین، کیک مسنجر، تلگرام و فیس تایم مسدود هستند.
استاد دانشگاه شانگهای از برجام و روابط ایران و چین می‌گوید
گفتگوی اختصاصی عطنا با هوندا فَن

استاد دانشگاه شانگهای از برجام و روابط ایران و چین می‌گوید

دنیای کنونی نسبت به جهان 2006-2010 تغییرات زیادی کرده است؛ این امر بر توسعه برخی از روابط بین المللی هم تاثیر گذاشته است. من شخصا فکر می کنم بهترین نتیجه برای ایران این است که این مسئله را در اسرع وقت...
علت افزایش مهاجرت در میان نخبگان چیست؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

علت افزایش مهاجرت در میان نخبگان چیست؟

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نوسانات وضعیت اقتصادی و نداشتن امید به حل مشکلات که دلیل مهاجرت است با جوان‌گرایی و به کارگیری نسل جوان در ساختار‌های نظام کشور باعث پویایی و کاهش مهاجرت می‌شود.»
در افغانستان چه خبر است؟
ملازهی در گفتگو با عطنا بررسی کرد

در افغانستان چه خبر است؟

يك کارشناس مسائل افغانستان معتقد است: «طالبان می‌کوشد تا با حملات نظامی سهم بیشتری از قدرت در افغانستان را به خود اختصاص دهد؛ در حالی که در ایران یک ارزیابی واقع بینانه از تحولات افغانستان وجود ندارد.»
پر بازدیدها
آخرین اخبار