۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ۱۶:۳۹
کد خبر: ۳۰۲۸۱۱

عطنا - رئیس دانشگاه علامه گفت: آموزش عالی تاکنون در اولویت هیچ کدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نبوده است و خوف آن می رود که این حوزه در اولویت دولت بعد نباشد.

حسین سلیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برگزاری مناظره میان کاندیداها، به تشریح انتظارات دانشگاهیان از دولت آتی پرداخت و گفت: در فضای سیاسی و مباحثات اخیری که در کشور در جریان است، متاسفانه کمتر به نقش آموزش عالی و جایگاه آموزش عالی توجه شده است؛ به طوری که شاهد هستیم این حوزه در اولویت هیچ کس از نامزدها نیست، در حالی که به نظر من آموزش عالی حیات و ممات جامعه است.


رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بنابراین با توجه به جریانی که در حال حاضر در مناظرات و اظهارنظرها دیده می‌شود، خوف آن وجود دارد آموزش عالی اصلا در اولویت دولت بعد نباشد و پیشنهاد و تاکید ما این است آموزش عالی همچنان در اولویت دولت باشد؛ چرا که رشد علمی و حل مشکلات جامعه و فرهنگ جاری در جامعه تحت تاثیر آموزش عالی است.


سلیمی در ادامه خاطرنشان کرد: شاید این سوال مطرح شود که به طور مثال چرا فرهنگ گفتگو در مناظرات ریاست جمهوری ما ضعیف است؟ یعنی چرا کاندیداها نمی توانند به درستی با هم گفتگو کنند؛ به نظر بنده ریشه این موضوع به کم توجهی به مقوله فرهنگ در درون دانشگاه بر می گردد.


وی تصریح کرد: اگر در دانشگاه های ما به فرهنگ و نظام های معنایی توجه بیشتری شده بود، طبیعتا همه فارغ التحصیلان دانشگاه ها که امروز ممکن است کاندیدا یا طرفدار و یا منتقدان کاندیدا باشند، به جای پرخاشگری ممکن بود فرهنگ بهتری را برای گفتگو انتخاب کنند.


رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: نکته بعد اینکه جریانی در مورد تغییر نسل دانشگاه ها آغاز شده که بر اساس آن دانشگاه های آموزشی_پژوهشی به نسل جدید وارد می شوند که ما در ایران یک تعریف جدیدی از این نسل داریم که با آن چیزی که در دنیا هست، متفاوت است و آن این است که دانشگاه ها علاوه بر کارآفرینی، معرفت‌آفرینی و دانش آفرینی هم می کنند. این تغییر نسل کار بسیار بزرگی در دانشگاه هاست و پیشنهاد ما این است که با وارد شدن دانشگاه به حاشیه های سیاسی و جناحی این روند، مخدوش نشود.


وی خاطرنشان کرد: امیدوارم در دولت جدید دانشگاه ها به محل منازعه و کشمکش های جناحی و سیاسی تبدیل نشود و به دانشگاه همچنان به عنوان مهد علم و فناوری نگاه شود.


سلیمی با تاکید بر اینکه انتظار ما از دولت آتی این است که جریان نظریه پردازی واقعی نه نظریه پردازی نمایشی که به طور جدی در دانشگاه آغاز شده، ادامه پیدا کند، گفت: در کشور ما علم، دانش، مدرک و نظریه این استعداد را دارند که به برخی امتیازات فردی تقلیل یابد؛ یعنی فردی به دلیل جایگاهش و یا قدرتی که به دست می آورد، به یکباره نظریه پرداز یا پژوهشگر نمونه شود! این همان چیزی است که این جریان را مخدوش می کند. اگر جریان واقعی نظریه پردازی و اندیشه پردازی ادامه پیدا کند، می تواند تاثیرات بسیار مثبتی در آینده به همراه داشته باشد.


رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: به نظر می رسد تداوم آموزش تماما مجازی، به جریان آموزش عالی لطمه وارد کند؛ به همین دلیل درخواست داریم یک اولویت تام برای اینکه دانشگاهیان به سرعت واکسینه شوند، داده شود؛ هرچند آموزش مجازی حتی اگر کرونایی هم وجود نداشته باشد، حفظ خواهد شد.


وی افزود: ما در دانشگاه علامه در نظر داریم، حتی اگر دانشگاه ها کاملا حضوری شود، کلاس ها را ۱۲-۱۳ جلسه به صورت حضوری برگزار خواهیم کرد و ۴ جلسه را به صورت مجازی در اختیار استاد قرار دهیم. البته این موضوع نافی این نیست که باید هرچه زودتر جامعه دانشگاهی مخصوصا دانشگاه های دولتی را واکسینه کنیم.

وی در ادامه بر تسریع روند واکسیناسیون دانشجویان و اساتید تاکید کرد و گفت: گفته می شود برای ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو به ۷ میلیون دوز واکسن نیاز داریم و ممکن است در اختیار نباشد در حالی که بخشی از خانواده آموزش عالی مثل پیام نور آموزش مجازی و از راه دور دارند.


سلیمی اضافه کرد: درخواست ما این است که دانشگاه های دولتی که خوابگاه دارند و تعداد دانشجویان و اساتید آن از ۳۰۰-۴۰۰ هزار نفر تجاوز نمی کند، در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند. این دانشگاه ها تنها حدود ۱۵ درصد آموزش عالی را در بر می گیرند و برای این تعداد دانشجو و استاد به حدود یک میلیون دوز واکسن نیاز داریم که به نظر می رسد فراهم کردن آن کار سختی نباشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
مدیریت فضای مجازی در ترکیه و امارات چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (3)

مدیریت فضای مجازی در ترکیه و امارات چگونه است؟

چندین سال است که در امارات کلیه سرویس‌های انتقال صوت با پروتکل اینترنت ممنوع بوده و برنامه‌هایی مانند واتس اپ، وایبر، تانگو، فیسبوک مسنجر، ایمو، لاین، کیک مسنجر، تلگرام و فیس تایم مسدود هستند.
استاد دانشگاه شانگهای از برجام و روابط ایران و چین می‌گوید
گفتگوی اختصاصی عطنا با هوندا فَن

استاد دانشگاه شانگهای از برجام و روابط ایران و چین می‌گوید

دنیای کنونی نسبت به جهان 2006-2010 تغییرات زیادی کرده است؛ این امر بر توسعه برخی از روابط بین المللی هم تاثیر گذاشته است. من شخصا فکر می کنم بهترین نتیجه برای ایران این است که این مسئله را در اسرع وقت...
علت افزایش مهاجرت در میان نخبگان چیست؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

علت افزایش مهاجرت در میان نخبگان چیست؟

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نوسانات وضعیت اقتصادی و نداشتن امید به حل مشکلات که دلیل مهاجرت است با جوان‌گرایی و به کارگیری نسل جوان در ساختار‌های نظام کشور باعث پویایی و کاهش مهاجرت می‌شود.»
در افغانستان چه خبر است؟
ملازهی در گفتگو با عطنا بررسی کرد

در افغانستان چه خبر است؟

يك کارشناس مسائل افغانستان معتقد است: «طالبان می‌کوشد تا با حملات نظامی سهم بیشتری از قدرت در افغانستان را به خود اختصاص دهد؛ در حالی که در ایران یک ارزیابی واقع بینانه از تحولات افغانستان وجود ندارد.»
پر بازدیدها
آخرین اخبار