۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۲۴
کد خبر: ۳۰۱۶۰۴

علی سرزعیم
عطنا- یک استاد اقتصاد دانشگاه معتقد است: «بهتر است به جای اینکه دولت منابع بانک ها را به بورس بدهد، آن را در مسیر بازیابی بخش تولید و صنعت کشور قرار دهد. با توجه به اینکه بانک‌ها در شرایط فعلی از منابع محدود برخوردارند و از سوی دیگر بنگاه‌ها با چالش سرمایه در گردش روبه‌رو هستند، به نظر می‌رسد اولویت دادن تسهیلات و وام‌ها به بخش تولید، گزاره درست‌تری به نظر برسد.»

با چالش‌های شکل گرفته در بازار سرمایه، بسیاری از سهامداران با فروش برگه‌های سهام، عطای بازار را به لقایش فروخته‌اند. اکنون با چالش خودساخته در بازار سهام که بی‌اعتمادی بسیاری از مردم را نسبت به بازار سرمایه به دنبال داشته، ارائه راهکارهای کوتاه مدت در قالب تزریق وام یا تسهیلات به سرمایه‌گذاران تا چه اندازه می تواند به احیای این بازار کمک کند؟

به گزارش رسانه تحلیلی دانشگاه علامه طباطبائی (عطنا)، بازار سرمایه ماه های مدیدی است پس از رشد شارپی و هیجانی در سراشیبی سقوط قرار گرفته است؛ به طوریکه شاخص کل بورس از 2 میلیون واحد در اواخر مرداد سال گذشته، اکنون به مرز یک میلیون واحد نزدیک شده است.

تحلیلگران، ناظران و فعالان بازار سرمایه در ایران متهم اصلی وضعیت کنونی بازار سهام را تصمیمات سیاست‌گذار برمی‌شمارند. از دید آنان مسئله قیمت در بازارها از برخورد عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد و هر گونه دخالت در این وضعیت می تواند شرایط را به سمت نامطلوبی سوق دهد.

علی سرزعیم، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با همین نگاه تاکید دارد: «نیازی به دخالت دولت ها در بازارها یا اقدامات و سیاست‌هایی که منجر به حضور و سهم بیشتر دولت‌ها در بازارها شود نیست، چرا که تجربیات داخلی و جهانی گویای نامطلوب بودن این دست از رفتارهاست.»

اشاره سرزعیم به صحبت‌های دیروز حسن روحانی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دارد که در پیشنهادی گفته بود بانک‌ها بهتر است برای رونق دوباره بورس و فرابورس، تسهیلاتی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند.

سرزعیم در توضیح بیشتر این موضوع می‌گوید: «بورس سازوکار هوشمندی دارد که خودش می‌تواند به طور خودکار پویا بماند و احتیاجی به دخالت یا اعمال سیاست‌هایی از این دست نیست. بهتر است به جای اینکه دولت منابع بانک ها را به بورس بدهد، آن را در مسیر بازیابی بخش تولید و صنعت کشور قرار دهد. با توجه به اینکه بانک‌ها در شرایط فعلی از منابع محدود برخوردارند و از سوی دیگر بنگاه‌ها با چالش سرمایه در گردش روبه‌رو هستند، به نظر می‌رسد اولویت دادن تسهیلات و وام‌ها به بخش تولید، گزاره درست‌تری به نظر برسد.»

بیش‌تر اقتصاددانان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که دولت به جای دخالت و یا اعمال سیاست‌های پیامددار در بازارها، بهتر است در یک منظومه کلان‌تر، تنها قواعد بازی در بازارها را رعایت کند و بازی اصلی را به بازیگران بازار واگذارد. علی سرزعیم هم چنین دیدگاهی دارد. از نگاه او نهاد حاکمیتی بهتر است فقط قاعده بازی را تعیین کند و نقطه کانونی دغدغه‌هایش باید تامین نیاز بخش فقیر و دهک‌های پایین جامعه باشد.

بخش دیگری از چالش‌های کنونی بورس به حضور بازیگران آماتور و رفتارهای هیجانی آن‌ها در بازار بر می گردد. تجربیات جهانی نشان می دهد حضور سرمایه‌گذاران عادی در بازارهای مالی بیشتر غیرمستقیم و باواسطه است، چرا که افراد مبتدی و ناآشنا به بازارهای مالی ممکن است متاثر از «سیگنال‌ فروشی‌ها» با زیان ها و خسارت های سنگینی مواجه شوند.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی در توضیح این موضوع میگوید:‌ «در بیشتر بازارهای جهانی، افراد به صورت مستقیم وارد بازارهای مالی از جمله سهام نمی‌شوند و در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در بازارهای سهام سرمایه گذاری می کنند.» لذا به باور سرزعیم تقویت صندوق‌های سرمایه‌گذاری به جای اعطای وام به افراد حقیقی و سرمایه گذاران ناآشنا می‌تواند گزینه مطلوب‌تر و کارآمدتری باشد.

به نظر می‌رسد مسئله تنظیم‌گری (رگولیشن) بازارها هم جزو نکات مغفولی است که از دید اقتصاددانان، نیازمند توجه سیاست‌گذار است. سرزعیم درباره این موضوع هم با عنوان توصیه به جامعه علمی و سیاست‌گذار عنوان می‌کند: «تنظیم‌گری بازارها بسیار مهم است و چه بسا با قواعد درست، سیاست‌گذار می تواند مسیر درست را برای بازارها مهیا کند.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران

در صورت ادامه سوء مدیریت داخلی، تداوم تحریم ها و مشکلات مربوط به فقدان برنامه منسجم برای کنترل شیوع ویروس کرونا، امسال و سال های آتی، زنگ خطر شعله ورتر شدن تورم های بالاتر در اقتصاد ایران به صدا در خواهد...
قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد
علی مروی در گفتگو با عطنا:

قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد

یک استاد دانشگاه درباره راه حل حذف دلالی در اقتصاد ایران می گوید: «اگر بتوانیم قیمت گذاری دولتی کالاهای خصوصی، امضاهای طلایی و پرداخت یارانه را در اقتصاد حذف کنیم، بخش قابل توجهی از دلالی ها از بین خواهد...
چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها
چالش کرونا و تحریم ها چگونه اقتصاد را اسیر کرد

چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها

محیط کسب و کار در ایران حداقل در دوهه اخیر همواره با چالش‌های عدیده‌ای مواجه بوده است. موانع متعددی که تولیدکنندگان در طول سال با آن مواجهند، مسیر کسب‌وکار را در ایران در سال‌های اخیر، هم فرسایشی و هم...
4 سناریوی اقتصاد ایران در 1400
پیش بینی درباره نرخ تورم

4 سناریوی اقتصاد ایران در 1400

این سناریو به نوعی خطرناک‌ترین سناریوی ممکن برای اقتصاد ایران است. در واقع کسری بودجه 1400 به نوعی است که در صورت عدم افزایش معنادار درآمدهای نفتی دولت و ادامه مسیر سیاستگذاری فعلی باید منتظر تورم‌هایی...
پر بازدیدها
آخرین اخبار