۰۷ فروردين ۱۴۰۰ ۱۹:۳۸
کد خبر: ۳۰۰۷۹۴

نشر
سید محمد طباطبایی، فعال رسانه‌ای در حوزه نشر در گزارشی درباره وضعیت نشر و کتاب در سال 99 به مهمترین نکات در این عرضه پرداخته است که روایت او از مرور نشر و کتاب در سال 99 آمده است.

عنوان سال ۹۹ می‌توان سال کرونایی نشر نامید. رویداد مهم دولتی سال ۹۹، فارغ از چگونگی و موافقت یا مخالفت با انجام آن، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب بود. عنوان رویداد مهم بخش خصوصی را باید به برگزاری دو دوره جایزه کتاب سال شعر خبرنگاران  داد که در سال سخت کرونا، متوقف نشد. این رویداد توسط علیرضا بهرامی؛ شاعر، روزنامه‌نگار و ناشر برگزار می‌شود.

اتفاق خوشایند سال در حوزه نشر و کتاب بی‌تردید افتتاح  کتابفروشی‌های جدید در تهران و دیگر شهرستان‌ها بود که از آن جمله می‌توان به کتابفروشی‌های هوپا (شعبه قبا)، ثالث (شعبه ایران مال)، دیدآور (جایگزین طهوری)، نگاه (کریمخان) و ... اشاره کرد.

عنوان اتفاق تلخ سال ۹۹ به دو مورد تعلق دارد؛ تعطیلی کتابفروشی ۶۶ ساله طهوری از راسته کتابفروشی‌های انقلاب (با هر نیت و هر دلیلی که صورت گرفته باشد و با احترام به کتابفروشی دیدآور که در همان مکان تاسیس شد) و تخریب خانه پدری احمد محمود.

مرگ تلخ اگرچه در سال ۹۹ تعداد قابل توجهی از اهل قلم چشم از این جهان فروبستند اما در این میان درگذشت دکتر داوود فیرحی؛ نویسنده و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رضا بابایی؛ پژوهشگر و مسئول انجمن قلم حوزه تلخ‌ترینِ فقدان‌ها بودند.

خبر مهم سال در حوزه نشر در همان‌ ابتدای سال ۹۹ منتشر شد؛ عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به دلیل شیوع ویروس کرونا.

خبر کذب سال هم خبر درگذشت دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن بود که توسط بعضی خبرگزاری‌های رسمی منتشر و توسط دو خبرگزاری ایبنا و ایسنا تکذیب شد.

ابهام سال در حوزه کتاب مربوط به داوری جشنواره شعر فجر بود که با مجادله رسانه‌ای یکی از برگزیدگان با یکی از داوران جشنواره در ذهن اهالی شعر ایجاد شد.

مهمترین کتاب‌های سال که لازم نیست حتما کتاب‌های پرفروش هم باشند عبارتند از کتاب "عمر دوباره" از مصطفی ملکیان (نشر شور)، کتاب "رهبری شگفت انگیز" نوشته میشل داف و ترجمه سپیده اشرفی (نشر آرادمان)، کتاب "از چیزی نمی‌ترسیدم"؛ خاطرات خودنوشت شهید قاسم سلیمانی (انتشارات مکتب حاج قاسم)، کتاب "روزگار سخت" (تازه‌ترین کتاب یوسا) با ترجمه مستقیم مهدی سرایی (نشر نیماژ)

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار