۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ۰۳:۲۴
کد خبر: ۲۹۳۴۱۱
فتح‌الله تاری، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد بازرگانی دانشگاه علامه طباطبائی

فتح‌الله تاری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به این‌كه جهش تولید در كوتاه‌مدت اتفاق نمی‌افتد و باید زیرساختی فراهم شود كه به صورت مداوم از آن بهره برد، گفت: بخش‌هایی در اقتصاد ایران وابستگی ارزی ندارد و اكنون فرصتی برای رونق آنها ایجاد شده است. همچنین تجربه سال‌های گذشته نشان داده می‌توان از توان مهندسی در كشورهای دیگر استفاده كرد.
وی تاكید كرد: بخش ساختمان اشتغال‌زایی بالایی دارد و دقیقاً مصداق بارز درون‌زایی است كه تقریباً همه اقلام آن در داخل تولید می‌شود. دولت در این شرایط باید بستر سرمایه‌گذاری برای بخش‌هایی را فراهم كند كه اشتغال‌زایی بیشتری دارد كه هم انگیزه تولید بالا برود و هم تقاضا برای آن كالا را افزایش دهد كه بخش ساختمان از این ظرفیت برخوردار است.
وی با اشاره به این‌كه بخش ساختمان در اقتصاد مصداق بارز درون‌زایی است كه همیشه تقاضای آن بیشتر از عرضه است، افزود: همیشه آن چیزی كه عرضه می‌شود مطلوب همه جامعه نیست و نیاز به برنامه‌ریزی‌های دقیق دارد. به عنوان مثال نیاز همه جامعه طرح‌های مسكنی مانند مسكن‌های اجتماعی و... نیست و باید طرح‌های خرد هم در شهرها با سرمایه‌های اندك انجام شود.
استاد دانشگاه علامه طباطبائی تصریح كرد: مسكن در شهرها با طرح‌های بزرگ تفاوت دارد و باید در شهرها كم‌ارتفاع‌تر باشد. از سوی دیگر باید به این مهم توجه كرد نیاز مسكن در هر شهر تفاوت اساسی دارد و نباید یك طرح را برای همه شهرها اجرا كرد.
تاری به بخش‌های دیگر اقتصاد برای جهش تولید اشاره كرد و گفت: كرونا نشان داد ظرفیت‌های اقتصادی ایران بیش از آن چیزی است كه دیده می‌شود. در بخش پتروشیمی برخی مواد پس از مرحله اولیه تولید صادر و برخی مواد اولیه وارد می‌شد كه به دلیل شیوع ویروس كرونا برخی از آن اقلام وارداتی در داخل تولید شد. به جای صادرات مرحله نخست مواد پتروشیمی باید حلقه‌های دیگر این بخش تكمیل شود كه نیاز به حداقل دو سال زمان دارد و اگر این اتفاق بیفتد اشتغال در این بخش دوبرابر خواهد شد. عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاكید بر این‌كه سرمایه‌گذاری برای تولید نیاز به دقت و سرعت عمل دارد ادامه داد: دولت از همه این بخش‌ها آگاه است اما در این زمینه كوتاهی می‌كند و اكنون بهترین فرصت برای ایجاد اشتغال و بهبود فضای كسب‌وكار است.
وی بیان کرد: در بخش كشاورزی همیشه كشاورزان از پایین بودن بازده اقتصادی گلایه می‌كنند و تنها دلیل آن شهرنشین بودن متخصصین كشاورزی است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران

در صورت ادامه سوء مدیریت داخلی، تداوم تحریم ها و مشکلات مربوط به فقدان برنامه منسجم برای کنترل شیوع ویروس کرونا، امسال و سال های آتی، زنگ خطر شعله ورتر شدن تورم های بالاتر در اقتصاد ایران به صدا در خواهد...
قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد
علی مروی در گفتگو با عطنا:

قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد

یک استاد دانشگاه درباره راه حل حذف دلالی در اقتصاد ایران می گوید: «اگر بتوانیم قیمت گذاری دولتی کالاهای خصوصی، امضاهای طلایی و پرداخت یارانه را در اقتصاد حذف کنیم، بخش قابل توجهی از دلالی ها از بین خواهد...
چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها
چالش کرونا و تحریم ها چگونه اقتصاد را اسیر کرد

چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها

محیط کسب و کار در ایران حداقل در دوهه اخیر همواره با چالش‌های عدیده‌ای مواجه بوده است. موانع متعددی که تولیدکنندگان در طول سال با آن مواجهند، مسیر کسب‌وکار را در ایران در سال‌های اخیر، هم فرسایشی و هم...
4 سناریوی اقتصاد ایران در 1400
پیش بینی درباره نرخ تورم

4 سناریوی اقتصاد ایران در 1400

این سناریو به نوعی خطرناک‌ترین سناریوی ممکن برای اقتصاد ایران است. در واقع کسری بودجه 1400 به نوعی است که در صورت عدم افزایش معنادار درآمدهای نفتی دولت و ادامه مسیر سیاستگذاری فعلی باید منتظر تورم‌هایی...
پر بازدیدها
آخرین اخبار