۱۲ فروردين ۱۳۹۹ ۰۱:۳۰
کد خبر: ۲۹۳۲۵۴
محمدجواد محقق‌نیا در نشست تخصصی «ربا در  نظام بانکداری ایران و استفاده از قوانین موجود جهت برخورد با فرایند ربوی»

استاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حدود 60 الی 70 درصد منابع بانکی کشور وارد چرخه تولید نمی شود، اظهار کرد: مسئولان اقتصادی باید برای حضور جدی تر سیستم بانکی کشور در حوزه تولید چاره اندیشی کنند.


به گزارش عطنا، حجت‌الاسلام محمدجواد محقق نیا در مصاحبه با ویژه برنامه شعار سال «فردای روشن» که از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «جهش تولید» تصریح کرد: این شعار بر اساس نیاز کشور انتخاب شده است و در واقع نامگذاری حکیمانه و دقیقی است.


وی با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تحریم ها و مسائل ارزی از ورود مقداری از کالاهای مصرفی به کشور منع شدیم و تولید اندکی در کشور رونق گرفت و برخی از کارخانه ها بار دیگر به چرخه تولید بازگشتند، ادامه داد: البته باید به این موضوع توجه داشت مشکلات در کشور در راه تولید کنندگان کمرشکن و خانمان سوز است و امروز وقتی گفته می شود کسی در حوزه تولید کار می کند ، می گویند به خاطر عشق یا از سر دیوانگی در این حوزه همچنان مشغول به فعالیت است.


این استاد دانشگاه علامه طباطبائی با تاکید بر اینکه مسئولان باید برای برداشتن موانع تولید در کشور چاره اندیشی کنند و در جلوی راه تولیدکنندگان فرش قرمز پهن کنند، تصریح کرد : مسوولان باید مشکلات تولیدکنندگان را مشکلات خودشان بدانند و با تمام وجود نسبت به رفع این مشکلات اهتمام کنند .


وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات در راه تولید مسائل بانکی و ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان است، تصریح کرد: حدود 60 الی 70 درصد منابع بانکی وارد چرخه تولید نمی شود و خارج از این چرخه هزینه می شود در حالی که باید کاری کنیم که عمده منابع بانکی به سمت تولید سوق پیدا کند .


محقق نیا با تاکید بر اینکه رفتار سیستم بانکی کشور نسبت به موضوع تولید باید عوض شود، ادامه داد: در این چارچوب ضروری است مسئولان اقتصادی برای حضور جدی تر سیستم بانکی کشور در امر تولید امتیازاتی را قائل شوند.


این دکترای اقتصاد همچنین با تاکید بر اینکه تولید کشور باید سودآور و کم هزینه باشد، گفت: در این راستا باید جلوی بازارهای غیرمولد گرفته شود ، راه های بدست آوردن سود به غیر از راه تولید مسدود شود ، جلوی دلالی گرفته شود و فکری برای سرمایه‌های سرگردان در بازار شود تا با برنامه‌ریزی به سمت تولید سوق پیدا کند.


این استاد دانشگاه در پایان صحبت های خود در این چارچوب گفت: اگر نقدینگی موجود در کشور را به سمت تولید سوق دهیم، دیگر نیازی به منابع خارجی و درآمد نفتی نخواهیم داشت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران

در صورت ادامه سوء مدیریت داخلی، تداوم تحریم ها و مشکلات مربوط به فقدان برنامه منسجم برای کنترل شیوع ویروس کرونا، امسال و سال های آتی، زنگ خطر شعله ورتر شدن تورم های بالاتر در اقتصاد ایران به صدا در خواهد...
قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد
علی مروی در گفتگو با عطنا:

قیمت گذاری دولتی، امضاها و صندلی های طلایی عامل جولان دلالان در اقتصاد

یک استاد دانشگاه درباره راه حل حذف دلالی در اقتصاد ایران می گوید: «اگر بتوانیم قیمت گذاری دولتی کالاهای خصوصی، امضاهای طلایی و پرداخت یارانه را در اقتصاد حذف کنیم، بخش قابل توجهی از دلالی ها از بین خواهد...
چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها
چالش کرونا و تحریم ها چگونه اقتصاد را اسیر کرد

چشم انداز کسب و کارها در سال 1400 |  ریسک ها و استراتژی ها

محیط کسب و کار در ایران حداقل در دوهه اخیر همواره با چالش‌های عدیده‌ای مواجه بوده است. موانع متعددی که تولیدکنندگان در طول سال با آن مواجهند، مسیر کسب‌وکار را در ایران در سال‌های اخیر، هم فرسایشی و هم...
4 سناریوی اقتصاد ایران در 1400
پیش بینی درباره نرخ تورم

4 سناریوی اقتصاد ایران در 1400

این سناریو به نوعی خطرناک‌ترین سناریوی ممکن برای اقتصاد ایران است. در واقع کسری بودجه 1400 به نوعی است که در صورت عدم افزایش معنادار درآمدهای نفتی دولت و ادامه مسیر سیاستگذاری فعلی باید منتظر تورم‌هایی...
پر بازدیدها
آخرین اخبار