۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹
کد خبر: ۲۷۵۹۱۹
پانزدهیمن جشنواره پژوهش فرهنگی سال

صبح امروز جشنواره پژوهش های فرهنگی سال برگزار شد.


به گزارش عطنا  این جشنواره در تالار همایش های پژوهشکدۀ فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهران و با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجد جامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، مرتضی فرهادی، مولف کتاب کمره نامه و استاد دانشگاه علامه طباطبائی و محمد سلگی رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این مراسم در سخنانی گفت: حوزه فرهنگ و هنر به عنوان حوزه کانونی هویت ما ایرانیان است و این دو اکنون به عنوان امانتی در دست ماست که نیازمند امانتداری و پشتیبانی است.


وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ما برای درخشان ماندن این فرهنگ و امانت، طراحی زیرساخت‌های علمی آن است، افزود: به عبارتی حوزه فرهنگ نیازمند یک پشتوانه علمی است تا از هویت ما ایرانیان همچنان محافظت کند. ما نیاز داریم که حوزه آمار و اطلاعات فرهنگی و هنری را جدی‌تر بگیریم چراکه در حوزه آمار و اطلاعات هنری گرفتار فقر اطلاعات و حبس آن هستیم. یعنی اطلاعات را ذخایر شخصی حساب می‌کنیم و آن را عمومی نمی‌کنیم.


صالحی در ادامه بیان داشت: از سوی دیگر مبتلا به ضعف پردازش اطلاعاتیم به این معنی که اطلاعات ترکیبی کمتری در دست داریم و در این حوزه گرفتار فقر تأویل‌های ثانوی از اطلاعاتیم و نتایج اطلاعات تبدیل به پژوهش‌های کاربردی نمی‌شود و این اطلاعات به سیاست‌های تأثیرگذار در فرهنگ و هنر تبدیل نشده است که همه این ضعف‌ها باید ما را به تلاش بیشتر برای جبران نقص‌ها وادار کند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما در دهه‌های اخیر پژوهش‌های مناسبی داشته‌ایم، اما در پژوهش‌های بنیادین راه نرفته بسیاری داریم تا بر زمین استوار گام برداریم. در حوزه فلسفه فرهنگ نیز در آغاز راهیم که قدمت بیشتر و شاخه‌های متنوعی دارد و همچنان به تکثیر خود ادامه می‌دهد. اگر گام‌های ما سریع‌تر برداشته نشوند قطعاً در توسعه با مشکل مواجه خواهیم شد. در حوزه‌های تازه‌تری مانند فرهنگ و دین، فرهنگ و اجتماع، فرهنگ و فضا، فرهنگ و شهر نیازمند تلاش‌های جدی‌تری هستیم چراکه هنوز گام‌های نخست را برداشته‌ایم و اگر سریع‌تر حرکت نکنیم فاصله‌مان با حد مطلوب بیشتر خواهد شد.


صالحی در ادامه با بیان اینکه در حوزه مطالعات مرتبط با فرهنگ مثل سینما، فرهنگ عامه و… نیازمند مطالعات کاربردی‌تری هستیم، بیان داشت: در حوزه سیاستگذاری فرهنگی و شاخص‌های آن لیست بلندی از مطالعات بنیادین وجود دارد که نیازمند رسیدگی بیشتری است. همچنین در مطالعات کاربردی فرهنگ نیز نیاز فراوانی داریم تا بتوانیم مطالباتمان را تعریف کنیم. از سوی دیگر در حوزه اقتصاد و فرهنگ کار فراوانی وجود دارد و نیازمند جدی‌تر گرفتن این مناسبات هستیم. علاوه بر این در حوزه مطالعات مرتبط با فرهنگ مانند سینما، فرهنگ عامه و… نیازمند مطالعات کاربردی‌تری هستیم.


وی با بیان اینکه پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید نقش میانجی را ایفا کند،‌ عنوان داشت: این پژوهشگاه باید در حوزه اطلاعات و آمارهای فرهنگی و پژوهش‌های بنیادی و کاربردی تلاش کند تا نقش میانجی و واسطه‌گری داشته باشد. به‌عبارت دیگر پژوهشگاه باید از دریای اطلاعات و پژوهش‌ها تور خود را انداخته و نیازهای کشور را صید کند.


وزیر ارشاد اسلامی ضمن بیان فعالیت‌های این پژوهشگاه گفت: در دوره کنونی پژوهشگاه دست اندرکاران در بحث‌های گفت‌وگوهای فرهنگی با رشته‌های دیگر فعالیت‌های مناسبی را شروع کرده‌اند. دبیرخانه اتاق‌های فرهنگ و گفت‌وگوی فرهنگی با دیگر حوزه‌های در این پژوهشگاه با آغاز به کار اتاق فرهنگ با حوزه فناوری راه افتاده است. این پژوهشگاه از طریق گفت‌وگو با حوزه‌های دیگر می‌تواند نقش میانجی خود را ایفا کند.


وی در پایان ضمن بیان اینکه این جشنواره باید پلی میان فرهنگ و عرصه اطلاعات با پژوهش‌های محض ایجاد کند، بیان داشت: این جشنواره باید تمایزات و امتیازات خاص خود را در مقایسه با جشنواره‌های دیگر در عرصه فرهنگ و آمار و اطلاعات و پژوهش‌های مرتبط به آن مشخص کند و در مسیر دشواری که گام برداشته مستحکم‌تر قدم بردارد. همچنین این جشنواره باید پلی را میان فرهنگ و عرصه اطلاعات با پژوهش‌های محض ایجاد کند.


 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار