۲۷ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۵۶
کد خبر: ۲۷۴۰۸۴
photo_2019-01-17_13-02-15

حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با همراهی دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیئتی بلندمرتبه از وزارت علوم و روسای دانشگاه های برتر کشور در مراسم افتتاح سومین کارگروه همکاری های علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل حضور پیدا کردند.


در این نشست، دو طرف بر گسترش مناسبات علمی و پژوهشی تاکید کردند. در ابتدای این نشست دکتر غلامی، وزیر علوم، طی سخنانی ضمن اشاره به قابلیت های پژوهشی و علمی اتحادیه اروپا از جمله سهم دو درصدی پژوهشی کشورهای اتحادیه از GDP و جایگاه پژوهشگران اروپایی در میان بازیگران جهانی تاکید کرد و گفت: ایران و اتحادیه اروپا می توانند در حوزه های مختلف مورد علاقه مشترک از جمله پیر شدن جمعیت، تغییرات اقلیمی و مهاجرت که چالش های مشترک آنهاست همکاری کنند.


وی با اشاره به سابقه تاریخی علم و دانش در ایران از جمله ایجاد دانشگاه جندی شاپور تصریح کرد: در تاریخ معاصر نیز تاسیس دارالفنون در سال 1851 میلادی که دانشمندان آلمانی، اتریشی و فرانسوی در آن حضور داشتند نمادی از همکاری های ایران و اروپا بوده است.


وزیر علوم همچنین به جایگاه علمی ایران در جهان اشاره کرد و تاکید کرد:  ایران با داشتن 3/4 میلیون دانشجو و دانشگاه های سطح بالا، بازیگری مهم در علم و فناوری بین المللی است.


به گفته وی ایران براساس آمارهای ISI و SCOPUS اولین کشور از لحاظ «رشد کمی تولیدات علمی» در دنیاست.


طرف اروپایی هم در این کارگروه گزارشی از پیشرفت همکاری های دو طرف به ویژه در حوزه همکاری های آموزشی (اراسموس پلاس) ارائه و ابراز امیدواری کرد که همکاری های دو طرف در حوزه پژوهشی در چارچوب برنامه چشم انداز 2020 اتحادیه اروپا گسترش پیدا کند.


گفتنی است، سومین کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا بر اساس بیانیه مشترک دو طرف در سال 1395 بعد از توافق هسته ای ایران و اروپا  تشکیل شده است. اولین کارگروه در بروکسل، شهریور 1395، دومین کارگروه، تیر 1396 در تهران و سومین کارگروه، 26 دی 1397 با حضور هیئت عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و روسای دانشگاه های تهران، اصفهان، خوارزمی، نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروکسل برگزار شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار