۰۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۸
کد خبر: ۲۵۶۳۷۸
chamski

نوام چامسکی زبان‌شناس، فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی پدر زبان‌شناسی مدرن در پیامی به همایش بین‌المللی زبان‌شناسی ایران، ضمن اشاره به فرهنگی غنی و دستاوردهای خیره کننده ایران در هنر، ادبیات و علوم تجربی ابراز امیدواری کرد تا این کشور به مرکزی مهم برای گسترش جامعه‌ی جهانی پژوهش‌گران زبان در ابعاد گوناگون آن بدل شود.


به گزارش عطنا، دهمین همایش بین‌المللی زبان‌شناسی در ایران روزهای  ۳ و ۴ مهرماه با حضور استادان و پژوهشگران ایرانی و خارجی به همت گروه زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی این دانشگاه برگزار شد.


در مراسم اختتامیه پیام کتبی نوام چامسکی، زبان‌شناس و نظریه‌پرداز برجسته آمریکایی و پیام تصویری استیون پینکر، زبان‌شناس و روان‌شناس کانادایی-آمریکایی برای حضار ارائه شد.


متن پیام نوام چامسکی به این شرح است:


«خبر برگزاری دهمین همایش بین‌المللیِ زبان‌شناسی در ایران مایه‌ی مسرت بسیار شد. برای من افتخار بزرگی است که بتوانم حمایت شوق‌مندانه‌ی خود را از فعالیت‌های مبتکرانه‌ی ایرانیان در زمینه‌ی زبان‌شناسی، در قالب چند کلمه‌ی کوتاه بیان کنم. مطالعات زبان‌شناسی در سال‌های اخیر رشد و گسترش فوق‌العاده‌ای داشته است و از این ره‌گذر پیش‌رفت قابل‌توجهی در عمق و وسعت پرسش‌های مربوط به طبیعت زبان و فراگیری و کاربرد آن رخ داده است و افق‌های تازه‌ای به‌سوی زبان‌شناسی تطبیقی و درزمانی گشوده شده و تحقیقاتی در ساز-و-کار مغز انجام شده است که گواهی ست بر ظرفیت‌های انسان در مقوله‌ی زبان – این ویژگیِ منحصربه‌فردِ نوع بشر که زیربنای خلاقیت و یگانگیِ او ست.


ایران، با فرهنگ غنی و دستاوردهای خیره‌کننده‌ای که د‌ر هنر، ادبیّات و علوم تجربی داشته، می‌باید به مرکزی مهم برای گسترش جامعه‌ی جهانی پژوهش‌گران زبان در ابعاد گوناگون آن بدل شود. برای شما بزرگ‌ترین توفیقات را در تلاش‌هایی که انجام می‌دهید آرزو می‌کنم».


گفتنی است اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی زبان‌شناسی ایران عصر چهارشنبه، ۴ مهرماه بعد از دو روز شلوغ با ارائه ده‌ها پنل تخصصی و سخنرانی با تقدیر از شرکت‌کنندگان و تیم اجرایی برگزار شد.(گزارش تصویری)


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار