۰۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۵۱
کد خبر: ۱۶۷۵۰۵
Hoze va daneshgah (1)

تفاهم‌نامۀ همکاری میان دانشگاه علامه طباطبائی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با حضور دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و حجت الاسلام حسن نظری رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به امضا رسید.


به گزارش عطنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی، در این نشست حسین سلیمی ضمن بیان تاریخچه‌ای از تاسیس دانشگاه علامه طباطبائی در سخنانی عنوان کرد: در حال حاضر دانشگاه علامه طباطبائی به یک ثبات نسبی و نقش آفرینی جدی در آموزش عالی کشور رسیده است. این دانشگاه «تنها دانشگاه تخصصی در حوزۀ علوم انسانی» کشور است و با توجه به کیفیتی که در حوزه‌های مختلف ارائه شده است، به عنوان دانشگاه سطح یک کشور نیز معرفی شده است.علوم انسانی به همکاری جدی با حوزه علمیه نیاز دارد


وی افزود: هرگز نباید به سمت یکسان سازی و یا غلبۀ یکی بر دیگری در مسئلۀ حوزه و دانشگاه پیش برویم. ما به دنبال همکاری هستیم، چون نه حوزه می تواند کارکرد و ساختار دانشگاه را داشته باشد و نه دانشگاه می‌تواند کارکرد حوزه را داشته باشد. هر دو ارجمند هستند و کارهای بزرگی انجام می‌دهند و ما طبیعتاً در حوزۀ علوم انسانی به همکاری جدی با حوزه نیاز داریم.


رئیس دانشگاه با بیان این نکته که حضور ما در این مکان به این دلیل است که به توافق‌های اولیه که صورت گرفته جدیّت ببخشیم، اظهار کرد: معتقدیم چهار زمینۀ مشترک برای همکاری می‌تواند وجود داشته باشد. تدوین کتاب برای دروسی که مورد بازنگری قرار می گیرد، بخش اول این همکاری می تواند باشد. تعداد زیادی از دروسی که مورد بازنگری قرار می گیرند، متن خاصی ندارند.


در دانشگاه علامه طباطبائی نگاه ما به متن درسی نیست. لذا باید مجموعه متونی را تدوین کنیم که بحث و تحلیل را تقویت کند. ما در حوزۀ کتاب‌های تحول علوم انسانی حاضر به سرما‌یه‌گذاری هستیم.
پروژه‌های فاخری که بتواند مبنای کار پژوهش‌های حوزۀ علوم انسانی قرار گیرد با کمک این پژوهشگاه قابل اجرا است.حسین سلیمی تصریح کرد: بخش دوم این است که حداقل سه پروژۀ تحقیقاتی مشترک در حوزۀ علوم انسانی و ارتباط با علوم دینی به انجام برسانیم. پروژه‌های فاخری که بتواند مبنای کار پژوهش‌های حوزۀ علوم انسانی قرار گیرد با کمک این پژوهشگاه قابل اجرا است.


حوزۀ سوم همکاری می‌تواند در زمینۀ برگزاری گردهمایی دانشمندان حوزۀ علوم انسانی در جهان باشد که مسائل اسلامی برایشان اهمیت دارد. نیاز داریم تا یک نشست با استادانی که دغدغۀ مسائل دینی دارند و می‌خواهند مباحث دینی مبنای تفکراتشان باشد که تعدادشان بسیار زیاد است، داشته باشیم.


می‌توان به مرور زمان این نشست را در تقویم سالانۀ آموزش عالی قرار دهیم. وی با اشاره به این‌ امر که یکی از پروژه‌های مشترکی که می‌شود روی آن فکر کرد، دایره‌المعارف چند زبانۀ علوم انسانی و اسلامی است، خاطرنشان کرد: ما علاوه بر بخش‌های پژوهشی، همچنین حاضریم در بخش آموزشی نیز با پژوهشگاه همکاری داشته باشیم.عملیاتی‌شدن همکاری نیازمند برنامه‌ریزی‌ دقیق است


حجت‌الاسلام حسن نظری، رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در بخش دیگر این نشست گفت: در جلسه‌ای که در دانشگاه علامه طباطبائی داشتیم، تاکید بر این بود که در زمینۀ پژوهش‌های حوزۀ علوم انسانی به اعتبار این که تمرکز کار شما در این حوزه است، همکاری نزدیک داشته باشیم.


شما اهتمام دارید سرفصل‌هایی که در شورای تحول علوم انسانی مطرح می‌شود به سرانجام برسد و یکی از اهداف اساسی ما نیز همین است. ما آمادگی داریم در امور پژوهشی با یکدیگر همکاری داشته باشیم.


وی افزود: برای عملیاتی‌تر شدن زمینه‌های همکاری باید گروهی مشخص شود و برنامه‌ریزی‌ها، دقیق‌تر صورت گیرد. امیدواریم بتوانیم در زمینۀ پروژه ‍‌های مشترک و برگزاری همایش‌های بین‌المللی نیز همکاری داشته ‌باشیم.اعلام آمادگی پژوهشگاه برای همکاری


آیت‌الله غروی، رئیس پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در ادامۀ این نشست گفت: امروزه مسئله مشاوره و خانواده باید مورد تاکید قرار گیرد. خانواده نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا دچار بحران است و این بحران مسئلۀ بسیار جدی‌ای است. مخصوصاً با توجه به ظهور شبکه‌های اجتماعی مجازی که به وجود آمده است، این سرعت بحران حالت تصاعدی به خود گرفته که فرهنگ ما را تحت تاثیر قرار داده است و ما ظرفیت‌های خوبی در حوزۀ علوم رفتاری داریم.


وی افزود: اگر اعضای هیئت علمی مجموعه شما که یک مجموعه غنی‌ هستند با اعضای گروه‌های این‌ پژوهشگاه جلسه‌های منظمی برقرار کنند، کارها بهتر پیش می‌رود. نقد کتاب‌های مختلف نیز می‌تواند به ما کمک کند. دانشگاه علامه طباطبائی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه همچنین می‌توانند در زمینه‌های مختلف، مانند ارزیابی کتاب‌ها، مقاله‌ها و چاپ آثار مشترک با هم همکاری داشته باشند.


  دانشگاه علامه طباطبائی نقطۀ تماس دانشگاه‌های جهان اسلام


حمیدرضا علومی‌یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه این نشست گفت: امیدواریم که این نشست سر منشا تحول‌ها و تحقق بخشی از آرمان‌‌های دانشگاه اسلامی که ما نیز بر آن معتقدیم و تلاش می‌کنیم، باشد. ما ۹ پژوهشکده و گروه پژوهشی در دانشگاه علامه طباطبائی به ‌صورت فعال داریم که هر کدام در حوزۀ تخصصی خود مشغول هستند و هدف این است که پژوهشکده‌ها، پژوهش‌های بین رشته‌ای را انتخاب کنند.


وی افزود: از طرف وزارت علوم ما به عنوان نقطۀ تماس دانشگاه‌های جهان اسلام معرفی شده‌ایم و این اتفاق خوبی است که همکاری‌های مختلف از کانال دانشگاه علامه طباطبائی به اجرا درآید. در این زمینه به همکاری شما احتیاج داریم. معاون پژوهشی دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: با نشریه‌های بین‌المللی موجود، تریبونی برای ارتباط با دنیا ایجاد کرده‌ایم و امیدوارم که حضور ما در این عرصه، قوی و پررنگ باشد تا بتواند در شناختن و شناساندن فرهنگ اسلامی و اندیشه‌های علوم انسانی یاری رسان باشد.


یکی از ۹ پژوهشکده، «پژوهشکدۀ تحول علوم انسانی» است. ما در این پژوهشکده اهدافی را دنبال می کنیم که امیدوارم با همکاری شما به ثمر برسد.قطب علوم انسانی آموزش عالی کشور


توکلی، معاون پژوهشی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در ادامۀ این نشست عنوان کرد: ۱۱ گروه علمی و ۵۱ عضو فعال هیئت علمی در این پژوهشگاه مشغول فعالیت هستند. همانطور که تلاش دانشگاه علامه طباطبائی در چند سال گذشته در جهت  بهبود وضعیت بوده، ما نیز در این راه تلاش های بسیاری کرده ایم.


وی افزود: دانشگاه علامه طباطبائی قطب علوم انسانی کشور در آموزش عالی است و تمایل داریم همکاری های مختلف در زمینه‌های مشترک داشته باشیم. بحث تحول علوم انسانی، اجرای دوره های مشترک آموزشی و پژوهشی، همکاری‌های حوزۀ بین‌الملل از جمله مواردی است که می‌توانیم با هم همکاری کنیم.


توکلی گفت: امیدواریم همکاری‌ ما در زمینۀ پژوهش‌های مشترک که منجر به تهیۀ متون و غنی‌تر شدن سرفصل‌های درسی باشد، ادامه پیدا کند.


گروه ارتباط حوزه و دانشگاه در پژوهشکده تحول علوم انسانی


عبدالساده نیسی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی نیز با اشاره به این که در پژوهشکده تحول علوم انسانی در این دانشگاه، گروه ارتباط دانشگاه و حوزه وجود دارد، گفت: مدلی که برای این گروه تقویت شده فقط به منظور پیگیری امور پژوهشکده نیست، بلکه تلاش بر این است که این ارتباط قوی‌تر شکل بگیرد. می‌توان تحقیق های اصیل را به اجرا در آورد که اسلام را درون خود دارد نه اینکه صرفاً با پسوند اسلامی بر روی پژوهش‌ها و کتاب‌ها بخواهیم این راه را پیش بگیرم. اگر این کار را انجام دهیم ارتباط بین حوزه و دانشگاه عمیق‌تر شکل می‌گیرد.


وی افزود: با کمک این تفاهم‌نامه و ارتباط گروه قرآن بنیان که حکم یک پژوهشکده دارد و پژوهشکدۀ تحول، می‌توانیم تحقیق‌های اصیلی انجام داد که ما را در راه شناسایی و شناساندن معارف اصیل کمک می‌کند. پروژه‌های پژوهشی متعددی وجود دارد که ما می‌توانیم با کمک هم آن‌ها را به انجام برسانیم.


در پایان این نشست، تفاهم‌نامۀ همکاری با امضای دکتر سلیمی و حجت الاسلام نظری به امضا رسید. همچنین در پایان این سفر یک روزه به قم، حسین سلیمی و هیئت همراه از «دارالقرآن مرحوم علامه‌طباطبائی» و «پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» بازدید و در رابطه با اجرای پروژه‌های مشترک در زمینۀ همکاری‌های مختلف بحث و گفت‌وگو شد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار